Staff Details

 

Teaching Staff List   
   
Name Responsibilities
Dave Lee-Allan Headteacher
Karl Rourke-Beasley Deputy Headteacher 
Steven Smith Assistant Headteacher
Claire Broxton  Assistant Headteacher
Claire Ferguson Assistant Headteacher
Katy Farrow Assistant Headteacher
   
CREATIVE ARTS  
George Page Director of Creative Arts
Marie Blakey-Stoppard Subject Coordinator for Performing Arts
Gemma Smith Drama; Head of Year
Louise Cowen SCITT Tuition Trainee - Drama
Natalie McKenna Photography
Lorraine Bedford Art
Margaret Holder Art
   
 ENGLISH  
John Carpenter Director of English
Joanna Kerslake Second in English
Jackie Arnold Second in English; History
Robert Herbert English; Head of Year
Heather Carpenter English
Michael Gilbert SCITT - Trainee - English
Stephen Hullett  English
Vaughan Freeman Media/English
   
HUMANITIES & IT  
Andrew Wright Director of Humanities & IT, Mathematics, EVC
Simon Peckford Subject Coordinator - Geography
Laura McGee Geography
Matthew Staples SCITT Tuition Trainee - Geography
Elizabeth Ford History 
Diane Relf History
Amy Cogan  ICT
   
SOCIAL SCIENCES, BUSINESS STUDIES, PSHE & HEALTH & SOCIAL CARE  
Lorraine Wellham Director of Social Sciences, Business, PSHE & Health & Social
Georgina Whitfield Health & Social Care; Physical Education
Marina Dickings Subject Coordinator - Sociology
Mark Blewitt Philosophy & Ethics
David Munroe Business Studies 
Joe Wellham Health & Social Care
Paul Percival Teacher of Psychology 
   
MATHEMATICS  
Tom Jacobs Director of Curriculum - Mathematics
Shaun Ewing Mathematics (2nd in Department)
Jacqueline Collins Mathematics; KS Leader
Christine Holt Mathematics
Samantha Brett Mathematics
Lee Andrews Mathematics 
Catherine Ogilvie Mathematics
   
MODERN FOREIGH LANGUAGES  
Gemma Dolby Subject Coordinator MFL
Julie Standen Head of French 
Sarah Uttley MFL; English; SENCo 
Katherine Wells MFL
   
PHYSICAL EDUCATION  
Tom West Head of Faculty – Physical Education & MFL
David Wise PE, NQT, SCITT & ITT Coordinator
Jessia Howland Physical Education 
   
SCIENCE  
Jane Woolley Director of Curriculum - Science
Mark Craven Subject Coordinator for Biology
Sharon Metcalf Subject Coordinator for Chemistry
Ryan Furlong Subject Coordinator for Physics
Mark Craven Subject Coordinator for Biology 
Charanjit Mudhar Teacher of Chemistry
Nicola Goddard Teacher of Physics
Robyn Booth Teacher of Biology with STEM/CREST
   
DESIGN & TECHNOLOGY  
Jim Hawkins Director of Curriculum - Design & Technology
Jim Burgess Design & Technology
Adam Duszynski Design & Technology
Lucy Brewster  Department Leader – Food & Nutrition 
Richard Forde Food & Nutrition; Head of Year
Bethany Vink Teacher of Textiles
   
SUPPORT STAFF  
   
ASSESSMENT  
Rebecca Earrye Data Assistant
Louise Short Examinations Officer
   
BUSINESS SUPPORT  
Colleen Buckle Business Services Administrator
Julie Cooper Administration Officer
Victoria Mallett Finance Officer 
Michele Miall Headteacher’s PA
Louise Millerchip Medical Administrator
Debbie Paton Office Administrator
Sonia Parker Finance Manager
Alison Roberts Business Services Administrator
   
COVER  
Chantal Ellis Cover Supervisor
Thirza Shaw Lead Cover Supervisor
   
CURRICULUM  
Kinga Pascalides Curriculum and SIMs Officer
David Wallace Futures Coordinator
   
ICT  
Liam Clarke IT Technician
Mike Pemberton Network manager
   
LEARNING SUPPORT  
Katie Hainsworth Learning Support Assistant
Paige Livings Learning Support Assistant
Sinead McKenna-Crick Learning Support Assistant
Estelle Moore Learning Support Assistant
Glen Parker Learning Support Assistant
Susan Thompson Learning Support Assistant
   
PASTORAL SUPPORT  
Jane Allen Child Protection Officer
Kellie Mason Attendance Officer
   
Rachel Dolby  Assistant HoY
Terri Gerrard Assistant HoY
   
PREMISES  
Andy Howes Site Manager
Ian Lipman Project Manager
Alan Salmon Caretaker
Neil Wiles Caretaker
   
TECHNICIANS  
Caron Angrave Design & Technology Technician
Maggie Gospel Arts Technician
Julia Nesling Home Technology Technician
Tom Robertshaw Science Technician